Strona główna » Wiedza » Skocznie » Wisła – Malinka

Wisła – Malinka

Wisła – Malinka, Skocznia narciarska im. Adama Małysza – obiekt zlokalizowany w Wiśle-Malince o punkcie konstrukcyjnym K 120 m i wielkości (HS) 134 m. Skocznia nosi imię skoczka narciarskiego pochodzącego z Wisły, legendy polskich skoków – Adama Małysza.

Wisła - Malinka zimą

W miejscu obecnej skoczni stała kiedyś mniejsza, powstała już w 1933 roku. Najdłuższy skok wówczas oddał Mieczysław Kozuń (41m). Od 1958 odbywały się tam m.in prestiżowe międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów. W 2001 r. na fali sukcesów Adama Małysza podjęto decyzję o zburzeniu starej konstrukcji obiektu K-105 i wybudowaniu na jej miejscu nowej skoczni narciarskiej o punkcie konstrukcyjnym K-120. Nowy obiekt oddano do użytku w 2008 roku. Pierwszy skok na oddał Adam Małysz. Otwarcie skoczni odbyło się podczas Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Następnie w sezonie 2008/2009 odbył się tu pierwszy konkurs kontynentalny.

Z pewnością przełomem dla  skoczni im. Adama Małysza jest rok 2013. Od tego czasu Wisła-Malinka jest areną zmagań zawodników Pucharu Świata. Rekord skoczni należy do Austriaka Stefana Krafta – 139 m (08.01.2013). Chociaż najdalej lądował Peter Prevc (140,5 m), skok był podparty i ten wynik nie mógł być zaliczony jako rekord obiektu. Ponadto Wisła od sezonu 2017/2018 organizuje inaugurację cyklu Pucharu Świata.

Podobnie jak inne ważne skocznie, tak i ten obiekt jest wyposażony w nawierzchnię igelitową, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg krzesełkowy.

Skocznia narciarska im. Adama Małysza latem

Na koniec przytoczymy ciekawostkę, że obok skoczni przebiega droga wojewódzka nr 942 do Szczyrku. Dawniej, kiedy zawodnicy skakali na Wiśle trzeba było zamykać drogę. Działo się tak, dlatego ponieważ przecinała ona zeskok. Remont obiektu rozwiązał ten problem. Teraz mamy przeciwstok, pod którym przebiega wspomniana droga. Skocznia narciarska im. Adama Małysza dawniej