Strona główna » Wiedza » Skoczkowie » Rune Velta

Rune Velta

Rune Velta urodził się 19 lipca 1989. Dwukrotny mistrz świata (indywidualnie i w drużynie) oraz srebrny i brązowy medalista mistrzostw globu. Wszystkie te medale zdobył w 2015 roku, w Falun. Ponadto w 2012 został wicemistrzem świata w lotach narciarskich.
Rune Velta

Na arenie międzynarodowej pojawił się 11 grudnia 2007. Wystartował w konkursie FIS Cup w Notodden. Przez następne sezony startował głównie w zawodach niższej rangi. W Pucharze Świata debiutował w 2010 roku w Oslo, gdzie był 43. Pierwsze punkty PŚ zdobył w sezonie 2010/2011 w Lillehammer.Ostatecznie zajął on na koniec tego sezonu 36. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W sezonie 2011/2012 zajął 17 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepszym startem Velty w tamtym sezonie były jednak mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Vikersund. Został indywidualnym wicemistrzem świata, przegrywając jedynie z Robertem Kranjcem. Następne cykle Pucharu Świata kończył na dwudziestej trzeciej oraz na trzydziestej pozycji. Ponadto na igrzyskach olimpijskich 2014 w Soczi był indywidualnie dwudziesty drugi i dwudziesty czwarty, a wraz z drużyną zajął 6 miejsce.

Kolejny sezon – 2014/2015 był dla niego najlepszym karierze. Rune Velta osiągnął życiową formę podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2015 roku. Podczas czempionatu w Falun Norweg został indywidualnym mistrzem świata na normalnej skoczni. Miało to miejsce 21 lutego 2015 roku. Dzień później zdobył srebrny medal w konkursie drużyn mieszanych. 26 lutego na dużej skoczni zdobył brązowy medal, a dwa dni później drużynowe złoto. Ostatecznie sezon ten Norweg zakończył na ósmej pozycji w Pucharze Świata. Co ciekawe, należy zaznaczyć, że Velta został mistrzem świata, nie odnosząc żadnej wygranej w Pucharze Świata.

Następny sezon to zdecydowany spadek formy mistrza  świata. W zawodach PŚ nie zdobył ani jednego punktu. Większość sezonu startował w konkurach Pucharu Kontynentalnego. W wyniku gorszych wyników postanowił zakończyć sportową karierę – zrobił to 1 sierpnia 2016.