Strona główna » Zawody » Puchar Świata » O Pucharze Świata

O Pucharze Świata

Puchar Świata – to cykl rozgrywany każdego roku w skokach narciarskich między listopadem a marcem. Zawody te są przeprowadzane przez FIS – Międzynarodową Federację Narciarską. Konkursy rangi Pucharu Świata odbywają się niemalże każdego roku w krajach takich jak: Finlandia, Norwegia, Szwajcaria, Niemcy, Austria, Polska, Japonia, Czechy i Słowenia. W niektórych latach konkursy są przeprowadzane również w krajach takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Szwecja, Włochy, Rosja czy Francja.

W konkursie Pucharu Świata startuje 50 zawodników. Wyjątkiem są skocznie mamucie, gdzie dopuszczonych zostaje tylko 40 zawodników. Jeśli zawodnik w danym konkursie znajdzie się w czołowej trzydziestce to otrzymuje on punkty, które są wliczane do klasyfikacji generalnej. Lider tej klasyfikacji w trakcie sezonu skacze w żółtej koszulce. Zawodnik, który w całym cyklu zgarnie największą liczbę punktów wygrywa Kryształową Kulę.

Żółta koszulka lidera Pucharu Świata
Żółta koszulka lidera Pucharu Świata

Kryształowe Kule
Tak wyglądają Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

W obrębie zawodów Pucharu Świata rozgrywany jest również Puchar Świata w lotach narciarskich. Rozgrywany jest on na tzw. skoczniach mamucich. Małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji lotów dostaje ten zawodnik, który zbierze największą liczbę punktów w konkursach lotów w danym sezonie.

Ponadto przeprowadzany jest Puchar Narodów. Do jego punktacji wlicza się punkty uzyskane przez zawodników danego kraju w konkursie indywidualnym, wynik drużyny z konkursu drużynowego oraz pół punktacji za miejsce zajęte w konkursie mieszanym.

Do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zalicza się konkursów rozgrywanych w ramach igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym oraz mistrzostw świata w lotach.