Strona główna » Wiedza » Oberstdorf (Schattenbergschanze)

Oberstdorf (Schattenbergschanze)

Oberstdorf – kompleks skoczni narciarskich położonych w niemieckim mieście Oberstdorf. W skład wchodzi skocznia duża (K-120), skocznia normalna (K-95), a także małe skocznie (K-56, K-30, K-19). W 1987 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym.

Na dużej skoczni co roku odbywa się inauguracyjny konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Jej nazwa (Schattenberg) oznacza dosłownie “Górę Cieni” i pochodzi od nazwy góry, na której jest położona.

Audi Arena Oberstdorf posiada wyciąg krzesełkowy, sztuczne oświetlenie, a także windę wiozącą zawodników na górę. W 2003 roku doszło do jej przebudowy, która miała na celu unowocześnić skocznię, a także sprawić, że będzie mniej trudna dla zawodników… gdyż z racji swojego dość stromego rozbiegu uchodzi (nawet obecnie) za skocznię trudną.

Na skoczni normalnej (K-95) odbywają się zwykle konkursy Pucharu Kontynentalnego. Również jak w przypadku swojej większej siostry, skocznia przeszła modernizację. Małe obiekty przeznaczone są zwykle dla amatorów, a także dla dzieci i młodzieży.

Oberstdorf - kompleks skoczni

Kompleks skoczni w Oberstdorfie

Parametry skoczni: 

Wielkość skoczni: HS 137

Punkt K: 120 m

Długość rozbiegu: 108 m

Nachylenie progu: 11°

Wysokość progu: 3,4 m

Średnia prędkość na progu: 92 km/h

Nachylenie zeskoku: 35,5°

 

Wielkość skoczni: HS 106

Punkt K: 95 m

Nachylenie progu: 11°

Wysokość progu: 2,2 m

Nachylenie zeskoku: 35 °