Strona główna » Wiedza » Garmisch-Partenkirchen (Große Olympiaschanze)

Garmisch-Partenkirchen (Große Olympiaschanze)

Große Olympiaschanze – skocznia narciarska położona w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen. Jedna ze skoczni, na których odbywa się coroczny Turniej Czterech Skoczni. Gości ona zawodników biorących udział w turnieju 1 stycznia każdego roku.

W przeszłości odbyły się na niej zawody skoków narciarskich zaliczanych do IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich (1936 rok). Później skocznia była ciągle zmieniana, tak aby móc dopasować się do standardów. Powiększano odległość punktu konstrukcyjnego, który w 1996 roku wynosił 115 metrów. W 2007 roku dokonano wysadzenia skoczni za pomocą ładunków wybuchowych, gdyż nie spełniała ona wymogów FIS. Na jej miejscu powstał zupełnie nowy obiekt o punkcie konstrukcyjnym ulokowanym na 125 metrze.

Obiekt posiada nawierzchnię igelitową, wyciąg narciarski a także stosunkowo nową wieżę sędziowską. Brak jest obecnie sztucznego oświetlenia.

Garmisch-Partenkirchen (Große Olympiaschanze)

Widok na pokryte igielitem obiekty w Garmisch-Partenkirchen

Na koniec polski akcent. Naszym rodakom skocznia w Garmisch-Partenkirchen będzie kojarzyć się przede wszystkim z początkiem zjawiska małyszomanii. To właśnie w Ga-Pa Adam Małysz pobił ówczesny rekord skoczni. Nasz mistrz skoczył wtedy 129,5 metrów, co było rekordem obiektu aż do jego wyburzenia. W przeciwieństwie do Orła z Wisły, pierwszym polskim zwycięzcą konkursu na Große Olympiaschanze był Kamil Stoch. Sztuki tej dokonał 1 stycznia 2018 (wygrał wtedy wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni).

Parametry skoczni:

Wielkość skoczni: HS 140

Punkt K: 125 m

Długość rozbiegu: 103,5 m

Nachylenie progu: 11°

Wysokość progu: 3,13 m

Średnia prędkość na progu: 94,3 km/h

Nachylenie zeskoku: 35°