Strona główna » Aktualności » Niesamowita historia Primoża Roglicia

Niesamowita historia Primoża Roglicia

Primoż Roglić to obecnie jeden z najlepszych kolarzy na świecie. 28 lipca 2021 roku były słoweński skoczek narciarski został kolarskim mistrzem olimpijskim w jeździe indywidualnej na czas na igrzyskach w Tokio. 14 lat temu wraz z kolegami z drużyny został natomiast mistrzem świata juniorów w skokach narciarskich.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Primoz Roglic (@primozroglic)

Primoż Roglić – mistrz świata juniorów w skokach narciarskich

Primoż Roglić był dobrze zapowiadającym się skoczkiem narciarskim. W 2006 wraz z drużyną zajął drugie miejsce w mistrzostwach świata juniorów, a rok później on i jego koledzy okazali się bezkonkurencyjni. Podczas czempionatu w 2007 roku, zajął ponadto piątą pozycję indywidualnie. W tym samym roku został on zgłoszony konkursów Pucharu Świata w Planicy. Niestety młody Słoweniec nie wystąpił w tych zawodach. Podczas treningu na Letalnicy upadł. Doznał on wstrząśnienia mózgu oraz złamał kość nosową. To wydarzenie odmieniło jego skokową karierę. Primoż uprawiał ten sport jeszcze przez kilka lat, jednak bez żadnych sukcesów. W końcu, w 2012 roku Roglić zakończył przygodę ze skokami narciarskimi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Primoz Roglic (@primozroglic)

W 2017 roku – dziesięć lat po upadku na skoczni do lotów w Planicy, Primoż podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego wydarzenia, za pomocą swego profilu na Instagramie:

Dokładnie 10 lat temu mocno rozbiłem się na największej w owym czasie skoczni mamuciej na świecie – w naszej rodzinnej Planicy. Niecały miesiąc wcześniej zostaliśmy mistrzami świata juniorów. Byłem pewien, że ​​to jest mój cel w życiu. Dziś nie powiedziałbym, że ten skok zadecydował o mojej karierze, bo rywalizowałem jeszcze 4 czy 5 lat. Zawsze wierzyłem, że jakoś mi się uda. Kiedy patrzę wstecz, jestem wdzięczny za doświadczenia, które otrzymałem jako skoczek narciarski i wdzięczny za drugą szansę jako kolarz. W moim starym i nowym sporcie nauczyłem się, że bez względu na to, jak mocno uderzasz w ziemię, zawsze musisz wstać i iść do przodu.

Piękna kariera Roglicia w kolarstwie

Swoją profesjonalną karierę z kolarstwem Słoweniec rozpoczął w 2013 roku. Następnie z roku na rok piął się coraz wyżej w hierarchii, aż wskoczył do ścisłej światowej czołówki. Primoż Roglić stanął na podium klasyfikacji generalnej trzech największych wyścigów kolarskich na świecie. W 2019 roku ukończył Giro d’Italia na trzeciej pozycji. W tym samym roku oraz w 2020 okazał się bezkonkurencyjny w Vuelta a España. Także w 2020 roku Słoweniec zajął drugie miejsce w Tour de France. Do tego podczas rozgrywanych w Tokio igrzysk olimpijskich wywalczył złoty medal w jeździe indywidualnej na czas. Primoż nigdy też nie zapomniał o swojej przeszłości. Bardzo często wchodząc na podia kolarskich zawodów prezentował publiczności telemark.