Strona główna » Wiedza » Simon Ammann

Simon Ammann

Simon Ammann (ur. 25 czerwca 1981 w Grabs). Jest to wybitny skoczek narciarski. Cztery razy stawał na najwyższym stopniu podium igrzysk olimpijskich, czterokrotnie stawał na podium mistrzostw świata, został też mistrzem świata w lotach narciarskich. W sezonie 2009/2010 zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Uradowany Simon Ammann
Uradowany Simon Ammann

Początki kariery

Simon Ammann zadebiutował w zawodach rangi Pucharu Świata w Oberstdorfie na przełomie lat 1997/1998 podczas Turnieju Czterech Skoczni. W swoim debiucie zajął bardzo dobre 15. miejsce – jak się później okazało było to najlepsze miejsce Szwajcara w sezonie. Ostatecznie zajął odległe 70. miejsce w Pucharze Świata. W kolejnych sezonach Ammann skakał bardzo przeciętnie. W sezonach 1998/1999 oraz 2000/2001 startował w pojedynczych zawodach, w których nie zdobył ani punktu. Trochę lepszy był za to cykl 1999/2000, gdzie wystartował w około połowie konkursów, zdobywając 46 punktów. Po nieudanej zimie, latem 2001 roku młody Szwajcar zaczął skakać w miarę przyzwoicie. Zajął 22. miejsce w Letnim Grand Prix. Podczas jednego z konkursów, dokładnie na skoczni w Stams o punkcie konstrukcyjnym 105 m Amman zajął bardzo wysokie piąte miejsce. Był to dobry prognostyk przed zbliżającą się zimą.

Pierwsze sukcesy

Zimą Simon zaczął skakać jeszcze lepiej niż latem. 15 grudnia 2001 roku u siebie w szwajcarskim Engelbergu Amman zajął po raz pierwszy miejsce w pierwszej dziesiątce konkursu Pucharu Świata zajmując siódme miejsce. Dzień później na tym samym obiekcie przegrał rywalizację tylko z Adamem Małyszem. W następny weekend we włoskim Predazzo dwukrotnie znajdował się na podium.

Wszystko powoli zaczynało się układać w karierze młodego Szwajcara. Aż do dnia 11 stycznia 2002 roku… Podczas treningu przed konkursem Pucharu Świata w Willingen Simon Ammann zaliczył silny upadek. Źle wyszedł z progu, co wywołało duże problemy w trakcie lotu. W efekcie Ammann upadł twarzą na bulę w okolicy 50 metra. Do czasu igrzysk olimpijskich Simon ani razu nie pojawił się na skoczniach świata.
Koszmarny upadek Ammanna w Willingen
Koszmarny upadek Ammanna w Willingen

Simon Amman pojawił się dopiero na igrzyskach olimpijskich. Jak się okazało to była jego impreza. Indywidualnie wygrał 2 złote medale. Dokonał tego jako drugi skoczek w historii. Wcześniej dokonał tego Matti Nykänen.

Pierwsze złoto Ammanna:

Po igrzyskach olimpijskich cały czas plasował się na czołowych miejscach konkursów Pucharu Świata. 17 marca 2002 roku odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Do tego dołożył 5 miejsce na mistrzostwach świata w lotach. Cały sezon ukończył na 7 miejscu.

W następnych sezonach Szwajcar nie skakał na miarę swojego talentu. Zajmował on w ciągu następnych lat w Pucharze świata miejsca: 28. w sezonie 2002/2003, 13. – 2003/2004, 23. – 2004/2005 i 17. – 2005/2006

Kolejne sukcesy

Forma Ammanna wróciła latem 2006 roku. Zajął on wtedy 4 miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Co najważniejsze, jeszcze lepiej skakał zimą. W Lillehammer 2 grudnia 2006 roku po raz drugi w karierze triumfował w zawodach Pucharu Świata. Do mistrzostw świata w Sapporo ciągle zajmował miejsca w pobliżu czołówki. Po drodze zajął m.in. trzecie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Szczyt formy Szwajcara przypadł na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Najpierw triumfował na dużym obiekcie a na skoczni Miyanomori musiał uznać wyższość Adama Małysza

Po MŚ udało mu się wygrać jeden z konkursów Pucharu Świata w stolicy Norwegii – Oslo. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata zajął wtedy 3 miejsce. Następnie, rok później Ammann kończył PŚ jak 9 skoczek. Sezon 2008/2009 w wykonaniu Helweta można scharakteryzować jedną liczbą – 2. Takie miejsce zajął w Letniej Grand Prix 2008, Pucharze Świata i Turnieju Czterech Skoczni. Ostatecznie, w tamtym sezonie stawał na podium konkursów PŚ aż 17 razy, w tym odniósł 5 zwycięstw.

Szczyt formy

Prawdziwy szczyt formy Simon Amman przeżywał w sezonie 2009/2010. Pokazał to już latem wygrywając LGP. Później oprócz Turnieju Czterech Skoczni, w którym był piąty, wygrywał każdą imprezę – igrzyska olimpijskie, Puchar Świata oraz Turniej Nordycki. Ponadto dołożył do tego mistrzostwo świata w lotach narciarskich. W całym sezonie Szwajcar wygrał 9 konkursów, a 16 razy stał na podium. Podsumowując, był to najlepszy czas w karierze szwajcarskiego mistrza.

Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, podobnie jak 8 lat wcześniej w Salt Lake City był bezkonkurencyjny.

Zwycięski skok Ammanna na skoczni normalnej:

Zwycięstwo na skoczni dużej:

Simon Ammann z medalami z Vancouver
Simon Ammann z medalami z Vancouver

W kolejnym sezonie Szwajcar znowu nie spuszczał z tonu. W Pucharze Świata zajął bardzo wysokie drugie miejsce pokazując wszystkim, że nadal należy do ścisłej światowej czołówki. Na 26 konkursów w całym sezonie aż w 24 plasował się w czołowej dziesiątce. Co więcej, dziesięciokrotnie stawał na podium, a trzykrotnie wygrywał. Oprócz tego zajął 2 miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Na MŚ w Oslo zajął trzecie miejsce na mniejszej skoczni, a na dużej zdobył medal brązowy.

Spadek formy

W sezonie 2011/12 Ammann został sklasyfikowany na 11 miejscu, a w cyklu 2012/2013 był 14. Na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym we włoskim Val di Fiemme również nie liczył się w walce o najwyższe pozycje. Uplasował się na nich na 16. i 7. miejscu.

Sezon 2013/2014 to 7 miejsce Szwajcara w PŚ. Na igrzyskach na olimpijskich skoczniach w Krasnej Polanie zajął 17. i 23. miejsce.