Strona główna » Wiedza » Skoczkowie » Maciej Kot

Maciej Kot

Maciej Kot urodził się 9 czerwca 1991 roku w Limanowej. Skacze w barwach klubu AZS Zakopane. Od najmłodszych lat u Kota rosło zainteresowanie skokami. Jego tata był fizjoterapeutą polskiej kadry skoczków, a starszy brat również był skoczkiem. Podążając ich śladami, zaczął trenować skoki narciarskie.
Maciej Kot

W 2005 roku zaczął odnosić sukcesy na młodzieżowej arenie międzynarodowej. W sezonie 2007/2008 powołano go do kadry A. Wystartował już w Letnim Grand Prix. Najlepsze miejsce jakie tam zająl to 20. w Pragelato. Brał udział również w kwalifikacjach do konkursów zimowego Pucharu Świata. Przebrnął przez nie kilkakrotnie. Jednak nigdy nie udało mu się wystąpić w serii finałowej. W tym samym roku pojechał na mistrzostwa świata juniorów organizowane w Zakopanem. Indywidualnie zajął 7. miejsce, a wraz z drużyną udało mu się wywalczyć brąz. Kolejne lato było bardzo dobre w wykonaniu Kota. Już na początku lipca zwyciężył w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Słowenii. Zajmował też dobre miejsca w Letnim Grand Prix. W końcowej klasyfikacji był na 17. miejscu. Zimą znalazł miejsce w kadrze na mistrzostwa świata juniorów. W konkursie indywidualnym wywalczył srebro, a z drużyną tak jak poprzednio – brąz. Dwa tygodnie później wziął udział w mistrzostwach świata w Libercu. Jednak nie odniósł tam żadnych sukcesów. Sezon 2010/2011 nie był zbyt udany dla Maćka. Nawet latem nie osiągał tak dobrych wyników jak dotychczas. W Pucharze Świata wystąpił tylko raz – w Sapporo. Niestety swoje skoki zakończył na kwalifikacjach. Kolejny sezon przyniósł Polakowi sukcesy na Zimowej Uniwersjadzie. Przywiózł stamtąd dwa srebrne medale wywalczone w konkursie indywidualnym i brązowy w konkursie drużynowym. W sezonie 2011/2012 zapisał swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata. Dokonał tego w Lillehammer 3 grudnia zajmując 19. Miejsce. W tym sezonie często występował w drugiej serii. Jego najlepszym miejscem było 12. W ostatecznej klasyfikacji znalazł się na 35. miejscu. Latem odniósł dwa pierwsze w karierze zwycięstwa w tym cyklu. Dobre skoki pozwoliły na 5. miejsce na koniec lata. Jesienią został indywidualnym mistrzem Polski. W 2013 roku skoczek prezentował bardzo wysoką formę i zaliczył wiele dobrych występów w Pucharze Świata. Było to między innymi 5. miejsce w zakopiańskim konkursie. Wysoko w klasyfikacji znajdował się również w trzech konkursach Turnieju Czterech Skoczni. W Gamisch-Partenkirchen zajął 5. Miejsce, w Innsbrucku 9 i w Bischofshofen 10. Jednak bardzo słabe miejsce w Oberstdorfie sprawiło, że Kot zakończył turniej na 20. miejscu. Sezon 2012/2013 był najlepszym w jego karierze. Z dorobkiem 460 punktów plasował się na 18. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wraz z drużyną zdobył brązowy medal na MŚ w Val di Fiemme.
634981105955414228
Maciej Kot wraz z brązową drużyną z Val di Fiemme

W kolejnym cyklu Pucharu Świata Kot utrzymywał formę. Często zajmował miejsca w pierwszej trzydziestce. Łukasz Kruczek powołał go na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. W swoim olimpijskim debiucie znalazł się na 7. i 12. miejscu indywidualnie. W drużynie był czwarty. Sezon 2014/2015 był jednym z najgorszych w wykonaniu Maćka. Tylko kilkakrotnie startował w kwalifikacjach i bardzo rzadko startował w konkursach. Nie było go również w drużynie na mistrzostwa świata w Falun.