Strona główna » Wiedza » Jakub Janda

Jakub Janda

Jakub Janda urodził się 27 kwietnia 1978 w Čeladnej. Reprezentował klub Dukla Liberec. W swej karierze zdobył Kryształową Kulę za wygraną w Pucharze Świata 2005/2006. W tym samym sezonie został wicemistrzem świata oraz brązowym medalistą MŚ w Oberstdorfie oraz zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni.

Jakub Janda i Janne Ahonen - dwóch zwycięzców 54. Turnieju Czterech Skoczni
Jakub Janda i Janne Ahonen – dwóch zwycięzców 54. Turnieju Czterech Skoczni

Początkowe lata kariery

Czeski skoczek starty w Pucharze Świata rozpoczął w sezonie 1996/1997. Swój debiut w Harrachowie zakończył za 44. miejscu. Przez następne 4 lata nie odnosił jednak większych sukcesów. Ciekawostką jest fakt, że jeden z jego skoków został uznany za antyrekord świata. Miało to miejsce na mamuciej skoczni w Planicy. Dnia 20 marca 1999 roku skoczył na tym obiekcie tylko 68 metrów. Poniżej filmik:

Następne lata kariery Jandy nie przynosiły lepszych wyników. Swoje pierwsze w życiu igrzyska olimpijskie, które odbywały się w Salt Lake City kończył na miejscach poza czołową trzydziestką. Słabe rezultaty przywoził również z Mistrzostw Świata w Ramsau (1999r.), Lahti (2001 r.) oraz Val di Fiemme (2003r.) Dopiero w 2003 roku zajmując 3. miejsce w Libercu po raz pierwszy stanął na podium.

Szczyt kariery

Jednak wszystko zaczęło się w 2004 roku gdy czeską kadrę przejął były szkoleniowiec Funakiego – Vajsa Bajc. Wraz z przyjściem nowego trenera, przyszły sukcesy Jakuba Jandy. Przełomem był dla niego sezon 2004/2005. Wówczas to zaczynając od trzeciego miejsca w konkursie Letniego Grand Prix wbił się do światowej czołówki. Początek sezonu przyniósł mu 3. Miejsce w Kussamo i 2. w Trondheim. Niedługo po tym, w styczniowym konkursie w Titisee-Neustadt zajął 2. a następnie 1. miejsce wygrywając tym samym swoje pierwsze zawody w Pucharze Świata. Kolejnym dużym osiągnięciem były dwa medale (srebrny i brązowy) zdobyte na rozgrywanych w tym samym roku w Oberstdorfie Mistrzostwach Świata.

Sezon 2005/2006 to ciągłe pasmo sukcesów Jakuba Jandy. Rozpoczął go zwycięstwem w inauguracyjnym konkursie w Kussamo, Potem w każdym konkursie plasował się w czołówce, przeplatając zwycięstwami w Lilehammer, Harrachowie i Engelbergu. Pozwoliło mu to na objęcie prowadzenia w Pucharze Świata. Z tej pozycji startował w Turnieju Czterech Skoczni, który był dla niego bardzo udany. Wygrał w Garmisch-Partenkirchen, zajął trzecie miejsce w Oberstdorfie oraz dwa drugie miejsca, w Innsbrucku i Bischofshofen. W efekcie Jakub wygrał turniej ex aequo z Janne Ahonenem. Do końca sezonu nie było już błyskotliwych wyników, raz udało mu się stanąć na 2. miejscu podium, mistrzostwa świata w lotach w Kulm ukończył na 7. miejscu. Jednakże przewaga, którą wypracował sobie wcześniej wystarczyła by zdobyć upragnioną Kryształową Kulę.
Skoki Ahonena i Jandy ze zwycięskiego dla nich Turnieju Czterech Skoczni

Wygrana Jandy na ojczystej ziemi – w Harrachovie, w 2005 roku

Kolejne lata

Po licznych triumfach w poprzednim sezonie, przyszedł zły czas dla Jandy. Spowodowane było to niedobrą sytuacją w zespole szkoleniowym, która doprowadziła do odejścia z kadry trenera Bajca, Janda, który wiele mu zawdzięczał gotowy był nawet zakończyć karierę. Jednak postanowił kontynuować skakanie u boku nowego szkoleniowca Richarda Schallerta. Zmiany te gwałtownie zaszkodziły Czechowi. W sezonie 2006/2007 tylko dwukrotnie udało mu się zakwalifikować do drugiej serii, pod koniec sezonu raz zajął 4. miejsce. Te wyniki zsumowały się na 22. miejsce w ogólnej klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.

W następnym sezonie dyspozycja Jandy nie uległa poprawie, a wręcz pogorszeniu. Zimę zakończył na 49. miejscu. Wykluczono go również z podstawowego składu reprezentacji. Latem odnowił kontakt z Vajsą Bajcem, co zaskutkowało w znacznej poprawie formy Czecha. Już w kolejnym sezonie było widać efekty. Często punktował i wskakiwał do pierwszej dziesiątki. Pozwoliło to na 22. pozycję w Pucharze Świata. Podobnie skakał w kolejnych latach. Na igrzyskach w Vancouver zajął 17. i 14 miejsce. Następne sezony jego kariery to regularne występy w reprezentacji. Ponadto był również na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie zajął 19. i 27. pozycję. Jakub Janda skakał do jeszcze kilka sezonów. W 2017 roku w związku z wyborem do krajowego parlamentu, zakończył karierę. Po raz ostatni mogliśmy zobaczyć Czecha w Pucharze Świata 17 listopada 2017, w trakcie drużynowego konkursu w Wiśle.

Jakub Janda podczas konkursu Pucharu Świata w Zakopanem 2014
Jakub Janda podczas konkursu Pucharu Świata w Zakopanem 2014