Piotr Żyła urodził się 16 stycznia 1987 r. w Cieszynie. Jest on dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw świata w drużynie (Val di Fiemme 2013, Falun 2015). Reprezentuje klub KS Wisła. Przygodę ze skokami rozpoczął w wieku 8 lat.

Zyla-rozbieg_fizyka_z_kruczkiem

Piotr Żyła na rozbiegu w charakterystycznej pozycji dojazdowej zwanej „garbikiem”

W 2004 r. po raz pierwszy wystąpił w zawodach Pucharu Kontynentalnego podczas konkursu w Sankt Moritz. Na mistrzostwach świata juniorów odbywających się w 2005 r. w fińskim Rovaniemi zdobył srebrny medal drużynowy. W tym samym sezonie zadebiutował w Pucharze Świata, gdzie zajmując 19. miejsce zapisał sobie na koncie pierwsze punkty w klasyfikacji tego cyklu. Następny sezon przyniósł Piotrkowi regularne występy w Pucharze Świata oraz czterokrotne miejsce w pierwszej trzydziestce. Został również powołany do drużyny na mistrzostwa świata. Jednak ani indywidualnie, ani w drużynie nie odniósł większych sukcesów. Następne trzy sezony były bardzo słabe w wykonaniu Polaka. Zarówno w Pucharze Świata jak i w Pucharze Kontynentalnym nie osiągał dobrych wyników. Słaba forma i nierówne skoki doprowadziły do odsunięcia Żyły od kadry A. Z pomocą przyszedł mu trener klubowy Jan Szturc. Treningi pod jego okiem pozwoliły skoczkowi dojść do formy. Wyniki tej pracy można było zaobserwować już w sezonie letnim 2011, kiedy to zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski. Zaczął również zajmować wysokie miejsca w Letnim Grand Prix. Początek sezonu zimowego także rozpoczął w dobrym stylu. Brał udział w zawodach, kwalifikował się do drugiej serii oraz udało mu się nawet znaleźć w pierwszej dziesiątce. Następnie na mamuciej Skoczni w Vikersund ustanowił nowy rekord Polski, który należał wcześniej do Adama Małysza. Piotrek doleciał na 232,5 metra.

hqdefault
Radość Piotrka po rekordowym skoku na odległość 232,5 m w Vikersund


Rekordowy skok Piotra Żyła

Sezon 2012/2013 nie rozpoczął się dobrze dla skoczka z Wisły dobrze. Na pierwsze punkty musiał czekać aż do stycznia 2013 roku. Lecz już w Wiśle, podczas jednego z Polskich konkursów zajął 6. miejsce. Później dołożył wysokie lokaty w Vikersund i Klingenthal. Na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym oba konkursy zakończył w pierwszej trzydziestce, a wraz z kolegami z drużyny zdobył trzecie miejsce. W zawodach Pucharu Świata w Oslo odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo ex aequo z Gregorem Schlierenzauerem. W przedostatnim konkursie sezonu zajął trzecie miejsce na skoczni mamuciej w Planicy.


Radość Piotrka po brązowym medalu w Val di Fiemme

51333b1a22f76_630

Piotr Żyła (trzeci od lewej) wraz z kolegami z brązowej drużyny (od lewej: Kamilem Stochem, Dawidem Kubackim i Maciejem Kotem)

 

peter_schlieri_2013-03-17_06-15-18
Dekoracja zwycięzców Pucharu Świata w Oslo (na zdjęciu Piotrek wraz z Gregorem Schlierenzauerem)

W 2014 roku po raz pierwszy wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich , jednak swój start Indywidualny zakończył na 34. miejscu. Na mistrzostwach świata w Falun wywalczył medal drużynowy (3. miejsce).
tumblr_nki6v5sDJx1rxoepno1_5005555555 tumblr_nki6v5sDJx1rxoepno2_500
Tak się cieszył Piotrek po brązowym medalu w Falun

Zawodnik jest lubiany przez kibiców i dziennikarzy. Słynie z zabawnych wypowiedzi przed kamerami. Jest też bohaterem dużej ilości memów 😉