„Skoki Narciarskie 2002, serdecznie zapraszam – Adam Małysz” – takim zdaniem wita nas nasz Orzeł z Wisły gdy rozpoczynamy kolejną część gry od studia VCC z Niemiec. Tym razem przychodzi czas na „Polskie Złoto” czyli sygnowaną wizerunkiem Adama Małysza grę z 2002 roku. Do tej pory niemieckie studio z roku na rok coraz bardziej rozbudowywało swój projekt. Jak jest tym razem? Zobaczmy!

4443_0_3

Po raz kolejny VCC nas nie zawodzi. Jak zwykle mamy do czynienia z rozwinięciem różnych opcji oraz ze zwiększeniem realizmu gry. Dodatkowych wrażeń dodaje polski komentarz autorstwa Włodzimierza Szaranowicza i Dariusza Szpakowskiego. Mimo, że jest on miejscami niestety błędny (na przykład czasem podczas lądowania na dwie nogi komentatorzy zachwycają się fantastycznym zakończeniem skoku) to jednak kto nie chciałby skakać w towarzystwie głosu obu tych panów?

Już na samym wstępie możemy zobaczyć zmiany w porównaniu do poprzedniej wersji. Zwiększone zostało menu główne o takie opcje jak: zabawa (możliwość gry towarzyskiej), rekordy (podglądanie rekordów skoczni), encyklopedia (możemy się dowiedzieć różnych ciekawostek o skokach narciarskich).

asd

Na powyższym obrazie przedstawiono menu główne.

Następną zmianą jest zwiększenie liczby zawodów, w których możemy wziąć udział. Do wyboru mamy Puchar Świata, Turniej Czterech Skoczni (tak jak w poprzedniej wersji), a także Loty Narciarskie oraz Zawody Drużynowe. Prócz tego zwiększono liczbę skoczni do 20! Dodatkowo przed rozpoczęciem każdego konkursu wyświetlany jest komunikat o parametrach skoczni na jakiej będziemy za chwilkę skakać. Żeby zwiększyć realizm gry twórcy zastosowali także więcej warunków pogodowych (na przykład padający śnieg, mgła) podczas których możemy brać udział w konkursie.

Jeśli chodzi o sam tryb kariery to oprócz wcześniej omówionych zmian istotne jest także dodanie opcji woskowania nart przed konkursem. Zrozumienie systemu woskowania jest bardzo znaczące w kontekście osiąganych przez nas wyników. Należy w sklepie kupić odpowiedni rodzaj wosku w stosunku do prognozy pogody jaką przewidziano na kolejne zawody,a następnie w odpowiednich proporcjach zmieszać potrzebne nam rodzaje wosku. Można z całą pewnością powiedzieć, że odpowiednie woskowanie to połowa sukcesu.

asd

Na obrazku widać rodzaje wosku, które możemy nabyć, a także prognozę pogody na następne zawody.

Oprócz wprowadzenia opcji woskowania, twórcy zwiększyli także liczbę trenerów. Tym razem mamy ich do dyspozycji siedmiu. Oczywiście tak jak poprzednio każdy trener jest dobry w czymś innym i czasem wzrost jednej cechy naszego zawodnika równa się spadkowi innej cechy. Trenerzy dostępni w grze to:

– Paulus Parazzi, jest to najtańszy trener do dyspozycji,

– Jim Dansik, którego głównym atrybutem jest technika,

– Clay Ford, który poprawia technikę i kondycję,

– Tanja Kałasznikow, jedyna kobieta w trenerskim gronie której głównym zadaniem jest poprawienie motywacji zawodnika,

– Harry ‚Śnieżny Anioł’, który pomaga w podnoszeniu siły oraz kondycji,

– Klaus-Manfred Schmidt, dba o motywację oraz o wagę naszego zawodnika,

– Miomo Nakasaki, najdroższy trener dostępny w grze.

 

Zwiększeniu uległ także asortyment sklepu. Możemy zakupić takie rzeczy jak: kombinezon, narty, kask, gogle, wosk, rękawiczki oraz buty. Dalej panuje zasada, że im droższe rzeczy, tym lepszy będzie nasz zawodnik.

asd

Obrazek przedstawia widok sklepu.

 

Jeśli chodzi o sterowanie, to nie wprowadzono praktycznie żadnych zmian. Dalej jest to bardzo wymagający element, ale w miarę upływu czasu staje się to bardzo proste i intuicyjne.

Grafika uległa poprawie, nie widać większych niedociągnięć, jednak czasem moment lądowania wygląda trochę nienaturalnie. Musimy to wybaczyć twórcom bowiem całokształt prezentuje się bardzo dobrze.

Wymagania sprzętowe:

Procesor – Pentium 266 MHz

Mysz

Klawiatura

64 MB RAM

Grafika akcelerator 3D

Platforma – Windows 95/98/ME/2000

 

Informacje ogólne:

Producent – VCC

Wydawca – VCC

Wydawca w Polsce – Dobra Gra

Data wydania – 15 listopada 2001

Data wydania w Polsce – 7 grudnia 2001

Gatunek – sportowe

 

Skoki Narciarskie 2002: Polskie Złoto to bardzo popularna gra, która ma w sobie wiele uroku. Jest bardziej rozbudowana w stosunku do swojej poprzedniczki, cechuje się większą grywalnością oraz dużo bardziej wciąga. Zawiera dużo ciekawostek o historii i teraźniejszości skoków narciarskich i jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Adama Małysza i innych zawodników z całego świata.