Skoki Narciarskie 2001: Polski Zwycięzca to kolejny produkt od niemieckiego studia VCC Entertainment będący trójwymiarowym symulatorem skoków. W porównaniu do RTL Skispringen 2000 jednak znacznie bardziej rozbudowany. Cechuje go także dużo większa grywalność, głównie za sprawą Adama Małysza i jego zwycięstwa w Pucharze Świata w sezonie 2000/2001. 

9999d5ec95addbb166cb3f9eb8b76605

 

 

 

 

 

Tym razem w grze możemy rozegrać nie tylko Turniej Czterech Skoczni, ale także Puchar Świata. Jest to znaczne wzbogacenie, gdyż każdy fan skoków chciał zawsze mieć możliwość rozegrania całego Pucharu Świata i odebrania na końcu Kryształowej Kuli. Zwiększeniu uległa liczba skoczni – w tej wersji dostępnych jest 16 obiektów. Zwiększona została także liczba zawodników, których jest aż 72! Jedynym mankamentem jest to, że nazwiska są niestety przekręcone. Tak więc nie ujrzymy tutaj Adama Małysza, Janne Ahonena czy innych wielkich nazwisk. Jednak bez trudu da się rozpoznać pierwowzory ukryte wśród ich odpowiedników.

Kolejną nowością jest tryb kariery. Dostajemy możliwość stworzenia własnego zawodnika, określenia jego wyglądu (wyboru twarzy spośród kilkunastu dostępnych opcji, wyboru kasku, kombinezonu itd), a także rozdzielenia punktów, które będą odzwierciedlały jego umiejętności. W dalszych etapach kariery zawodnik będzie się mógł rozwinąć dzięki tym punktom, a także dzięki pieniądzom, które uda się w trakcie sezonu zarobić. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie wyboru jednego z czterech trenerów. Każdy z nich zwiększa jakąś cechę naszego zawodnika, jednak zwykle bywa to kosztem innej naszej cechy. Tak więc trzeba się zastanowić co naszemu zawodnikowi jest w danej chwili potrzebne. Można także odwiedzić sklep, w którym do dyspozycji jest kilkanaście rodzajów nart, kombinezonów, kasków itd. Panuje tu zasada, że im lepszy sprzęt, tym więcej da naszemu zawodnikowi. W parze z jakością sprzętu idzie oczywiście cena. Im lepszy sprzęt, tym więcej musimy zapłacić.

asd

Na obrazku widać początkowe okienko kariery, kiedy musimy rozdysponować odpowiednio punkty kariery naszego zawodnika.

 

Sterowanie nie zmieniło się aż tak znacząco. Nadal musimy zgrabnie operować myszką podczas zjazdu z rozbiegu, nadal musimy uważać by w odpowiednim momencie wybić się z progu (po wybiciu należy przeciągnąć myszkę w naszą stronę, żeby zawodnik ułożył się w styl V) i nadal musimy manipulować sylwetką skoczka z locie. Wydaje się skomplikowane? Z pomocą przychodzi nam małe okienko po prawej stronie ekranu, na którym widać kulkę odpowiadającą myszce (chodzi o to, żeby podczas zjazdu i podczas lotu utrzymywać kulkę mniej więcej na środku podłoża…im bliżej boków podłoża będzie nam zjeżdżać kulka, tym zawodnik będzie się szarpał w locie przez co skok będzie krótszy). Oprócz tego w okienku mamy także do dyspozycji dwa paski, jeden symbolizujący moment wybicia, drugi moment lądowania. Im bliżej momentu wyjścia z progu, tym pasek szybciej będzie się poruszał. Czerwony kolor paska oznacza, że skok został spóźniony i wtedy szanse na uzyskanie dobrego wyniku znacząco spadają. Ogólnie panuje tutaj zasada, że im krótszy jest zielony pasek w momencie naszego wybicia, tym skok będzie dłuższy.

asd

Na powyższym obrazie widać moment zjazdu w progu, po prawej stronie widać omawiane wcześniej okienko.

 

Grafika nie jest pozbawiona niedociągnięć (bardzo śmiesznie wyglądają upadki), jednak widok zawodnika od tyłu jest dużą nowością, w porównaniu np z Deluxe Ski Jump. Z początku ciężko jest się przyzwyczaić, jednak w miarę upływu czasu dochodzi się do wniosku, że takie przeniesienie widoku zawodnika było bardzo dobrym posunięciem. Z tej perspektywy dużo łatwiej oddać jest realizm skoków, kiedy na przykład widzimy „przykuc” zawodnika przy lądowaniu telemarkiem.

 

Wymagania techniczne:

Procesor – Pentium II 300 MHz
Mysz
Klawiatura
Windows 98/ME
64 MB RAM
Grafika akcelerator 3D

Ogólne informacje:

Producent – VCC
Wydawca – VCC/Axel Springer Polska
Data wydania – 4 grudnia 2000
Data wydania w Polsce – 7 czerwca 2001
Gatunek – sportowe, symulatory

 

Skoki Narciarskie 2001: Polski Zwycięzca to gra dobrze odwzorowująca dyscyplinę skoków narciarskich. W porównaniu do poprzedniej gry studia VCC doszło do wielu istotnych zmian. Rozbudowanie rozgrywki oraz sukcesy Adama Małysza znacząco wpłynęły na grywalność. Można spokojnie polecić ten tytuł każdemu fanowi lotów na nartach.