Kolejna odsłona legendarnej serii Deluxe Ski Jump osiągnęła równie wielki sukces co jej poprzedniczka. Wydana w 2004 i wielokrotnie ulepszana gra DSJ 3 podbiła serca graczy dokładnie tym samym do czego przywykliśmy we wcześniejszej wersji, a więc swą prostotą i bardzo dobrą grywalnością.

Bdsj3ez tytułu

Przez kilka lat od pojawienia się pierwszej części DSJ 3 było regularnie poprawiane. Ostatnia edycja nosi nazwę Deluxe Ski Jump 3 v1.7

Pierwsza wersja Deluxe Ski Jump 3 v1.1 w porównaniu do Deluxe Ski Jump 2 charakteryzuje się m.in. ulepszoną grafiką (3D) czy doskonalszą fizyką wyjścia z progu. Oprócz tego istnieje opcja umożliwiająca pominięcie skoków, które są oddawane przez komputerowych skoczków. Podobnie jak w DSJ 2 można zapisywać aktualny stan gry. Da się również zapisywać powtórki swoich skoków, istnieje też zapis automatyczny. Do dyspozycji jednak jest tylko dostępnych 16 skoczni.

W Deluxe Ski Jump 3 v1.2 możemy pobrać światowe rekordy skoczni i porównać je ze swoimi (podczas skakania widoczne są linie określające osobisty rekord danego gracza, lokalny rekord skoczni na danym komputerze i po pobraniu rekord świata). Pomiędzy punktem konstrukcyjnym (K) a odległością sędziowską (HS) dodano linie. Inną nowością jest opcja zmiany intensywności kolorów w panelu edycji gracza.

W kolejnej edycji 1.3 główną nowinką jest możliwość skakania na igielicie. Jest więc to dobra wiadomość dla fanów letniego skakania. Oprócz tego możemy wybrać system liczenia punktów do klasyfikacji generalnej – według pozycji lub według not. W wersji tej ulepszono też dźwięk oraz poprawiono efekty graficzne. Wprowadzono też do gry nowe tłumaczenia w tym m.in. język polski. Kolejnym udogodnieniem jest możność przybliżania i oddalania kamery w trakcie lotu.

W wersji 1.4 otrzymujemy 16 nowych skoczni, dzięki czemu możemy skakać na 32 obiektach. Na każdej skoczni pojawia się flaga – państwa gospodarza, została też wprowadzana możliwość automatycznego zapisywania gry.

W Deluxe Ski Jump 3 v1.5 największy plusem jest możliwość gry przez Internet. Wymaga to jednak kupna oficjalnego konta Mediamond.

Odsłona 1.6 dostarcza zmian dotyczących wyglądu. Poprawiony jest układ menu, a rozdzielczość została dostosowana do nowych szerszych monitorów. Nowością jest opcja eksportu statystyk konkursowych do pliku tekstowego. Bardzo wiele zmian zostało wprowadzonych w rozgrywce internetowej.

Deluxe Ski Jump 3 v1.7

Jest to najnowsza ostatnia wersja serii DSJ 3, dlatego zostanie ona najszczegółowiej omówiona. Najpierw opiszemy sam skok.

jak skakac

Powyższy obrazek przedstawia instrukcję jak skakać.

Odbicie się od belki

Bez tytułuccc

Aby odbić się od belki należy nacisnąć lewy przycisk myszy. Trzeba pamiętać, że maksymalny czas oczekiwania na belce startowej wynosi 10 sekund.

Wyjście z progu

WYJSCIE Z PROGUBez tytułu

Podobnie jak w Deluxe Ski Jump wystarczy podczas odbicia kliknąć oba przyciski myszy jednocześnie.

Lot

lotBez tytułu

Podczas lotu należy odpowiednio manewrować zawodnikiem, przesuwając myszkę w górę i w dół, by uzyskać optymalną pozycję w locie.

Lądowanie

ladowanie

Ląduje się podobnie jak w DSJ 2 – klikając lewy lub prawy przycisk myszki, żeby wylądować telemarkiem lub oba, aby wylądować asekuracyjnie.

W tej edycji gry mamy do wyboru 10 kamer, które mogą być używane podczas lotu. Wybiera je się za pomocą klawiszy funkcyjnych od F1 do F10. Najbardziej popularne kamery to F1 – domyślne ustawienie oraz F2 – kamera klasyczna (znana z DSJ 2). Przydatnym narzędziem jest przybliżanie i oddalanie zawodnika podczas lotu. Tej czynności można dokonać za pomocą rolki myszki lub poprzez użycie przycisków + i – na klawiaturze. Chcąc uruchomić powtórkę należy użyć kombinacji klawiszy Ctrl+R.

menuBez tytułu

W tej wersji gry mamy cztery tryby gry – Puchar Świata, Puchar Drużynowy, Trening oraz Grę Online.

Puchar Świata/Puchar Drużynowy
Bez tytfgułu

Skoczkowie

Bez tyhbgtułu

W tym symulatorze skoków narciarskich nie ma ograniczenia co do ilości tworzonych drużyn i skoczków. Tworząc zawodnika możemy wybrać jego narodowość oraz bardzo szczegółowo dobrać kolor sprzętu, w którym będzie występował. Można dobierać barwy dla kasku, gogli, kołnierza, rękawic, spodni, butów, wiązań i nart.

Skocznie

skocznie1Bez tytułu

skocznie2Bez tytułu

Skocznie wybieramy poprzez kliknięcie na kwadracik przy skoczni, możemy też dokonać losowego wyboru, klikając na przycisk „5 losowych”. Areny zawodów nie odzwierciedlają żadnych istniejących w rzeczywistości obiektów. Ich łączna liczba to 40.

Pełna lista skoczni:

Finlandia HS 218

Szwajcaria HS 157

Czechy HS 192

Białoruś HS 214

Austria HS 197

USA HS 171

Hiszpania HS 242

Polska HS 269

Japonia HS 248

Belgia K HS 126

Bułgaria HS 258

Wielka Brytania HS 85

Niemcy HS 261

Estonia HS 185

Norwegia HS 138

Australia HS 149

Rumunia HS 228

Ukraina HS 203

Węgry HS 117

Szwecja HS 121

Włochy HS 146

Dania HS 93

Słowacja HS 180

Kanada HS 107

Chorwacja HS 278

Kazachstan HS 164

Chiny HS 252

Francja HS 235

Holandia HS 100

Rosja HS 223

Korea HS 174

Słowenia HS 281

Litwa HS 153

Serbia HS 69

Turcja HS 177

Argentyna HS 240

Gruzja HS 207

Łotwa HS 80

Bośnia i Hercegowina HS 111

Islandia HS 275

Wymagania techniczne

Procesor – P3 400 MHz

DirectX 8.1

Mysz

Platforma – Windows 98 / Me / 2000 / XP / Vista/7

Karta graficzna z akceleratorem 3D

128 MB RAM